Donice ceramiczne wracają na salony

Donice z terakoty

Donice z terakoty wracają do łask i jest to bardzo dobra informacja zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla roślin doniczkowych, a jeszcze niedawno donice gliniane przeżywały swój kryzys. Były, niestety, wypierane przez masowo produkowane i zwykle słabej jakości osłonki z tworzywa sztucznego. Donice ceramiczne, o zgrozo, uznawane były za stare i niemodne. Teraz moda na ceramikę w domu i ogrodzie na szczęście powraca wraz z coraz większą świadomością konsumentów, dla których los naszej planety nie jest obojętny.
Donice ceramiczne służą długo ludziom i roślinom i świetnie sprawdzają się w domu i w ogrodzie. Oto główne zalety donic ceramicznych:

  • są ekologiczne ponieważ do ich wytworzenia nie są używane tworzywa sztuczne,
  • nie powodują przegrzewania korzeni roślin w nich rosnących i nadmiernego wysychania podłoża w upały,
  • chronią rośliny przed zimnem,
  • dobrze utrzymują wilgoć, pod warunkiem, że nie służą jedynie jako osłonka,
  • wytwarzane są z surowców naturalnych,
  • potłuczone można ponownie wykorzystać, np. jako drenaż.
  • można je również malować i ozdabiać, jednak i tak najlepiej prezentują się w swoim naturalnym wydaniu.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze donic ceramicznych?

Asortyment produktów ceramicznych jest coraz większy i jest już w czym wybierać. Dobrze, aby każda donica ceramiczna miała otwór w dnie. Najlepiej wybrać donicę z terakoty, która w komplecie ma też podstawkę z terakoty. Nadmiar wody po podlaniu będzie się zbierać na podstawce. Ryzyko przelania rośliny, a w efekcie gniciu korzeni, będzie mniejsze. Warto tu jednak wspomnieć o kolejnej korzyści płynącej z wykorzystania donicy ceramicznej -, glina ma wspaniałe właściwości, dzięki którym pochłania nadmiar wody i oddaje go sukcesywnie, w miarę potrzeb, roślinie.

Czy donice ceramiczne mają jakiekolwiek wady?

I tak, i nie. Donice ceramiczne są cięższe od donic z tworzywa sztucznego, technorattanu i metalu. Jest to zarówno zaleta – donice z terakoty nie będą się tak łatwo przewracać na balkonie czy w ogrodzie – jak i wada – przesadzenie i przenoszenie ciężkich donic może być problemem ze względu na wagę oraz ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe powinniśmy przesadzać w miarę systematycznie, najlepiej na wiosnę, a nowe donice nie powinny być dużo większe od poprzednich. Jeżeli korzenie przerastają przez otwory w donicy jest to już najwyższy czas na przesadzenie rośliny. Pamiętajmy jednak, że  przesadzenie rośliny doniczkowej do nadmiernie dużego pojemnika spowolni jej wzrost i zakłóci harmonijny rozwój.
Dzięki wspaniałym właściwościom donic z terakoty możemy zrezygnować z osłonek z tworzyw sztucznych przy przesadzaniu rośliny doniczkowej. Wystarczy solidny drenaż składający się na przykład z drobnych kamyków, potłuczonej terakoty albo keramzytu, który umieszczamy na dnie donicy ceramicznej z otworem. Przesadzamy roślinę i zasypujemy odpowiednią ilością ziemi. Przykrywamy korzenie. Ubijamy ziemię a następnie podlewamy. Jeśli uprawiana roślina jest wysoka, przydatny będzie ciężki drenaż, żeby roślina się nie przewracała. Jeżeli stawiamy roślinę w miejscach, których nie chcemy obciążać, lepszy będzie lekki keramzyt.

Co zrobić z pękniętą donicą?


Pękniętą lub uszkodzoną donicę ceramiczną możemy ponownie wykorzystać. Możemy położyć ją na boku w ogrodzie i posadzić w niej rośliny ogrodowe. Potłuczone donice ceramiczne to częsty widok w ogrodach południowej Europy, gdzie żaden uszczerbek nie ma prawa odebrać im uroku. Można je także próbować skleić, tworząc swojego rodzaju dzieło sztuki, lub rozbić na drobne kawałki i zastosować jako drenaż. Przeczytaj nasz wpis na temat: Jak dbać o rośliny ? Link: http://kwiatywszkle.pl/2020/01/13/dbanie-o-rosliny/